27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym to jedno z największych wydarzeń popularyzujących naukę w Polsce. Tegoroczna edycja odbyła się 15 czerwca 2024 roku. Organizowany przez Centrum Nauki Kopernik oraz Polskie Radio, przyciąga co roku tysiące uczestników, w tym zarówno dzieci, młodzież, dorosłych, nauczycieli i przedstawicieli firm zajmujących się działalnością popularyzującą naukę. Z tego powodu wydaje się być jednym z najlepszych miejsc w których można zaprezentować projekt powstający w Łodzi na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej. Poza oczywistymi celami propagowania wiedzy prezentacja projektu spowoduje, że będzie odbierany w coraz większym stopniu jako przedsięwzięcie o istotnym znaczeniu nie tylko czysto naukowym, ale i ogólnospołecznym, a miasto i Uniwersytet Łódzki jako miejsca rozwoju nowoczesnej nauki.

Cel

  • Inspiracja młodzieży Naszym głównym celem było zachęcenie młodych ludzi do zainteresowania się nauką i technologią. Na naszym stoisku przybliżyliśmy zwiedzającym mało znane zjawisko promieniowania kosmicznego. Wśród teleskopów za pomocą, których zwiedzający mogli oglądać powierzchnię Słońca wykrywaliśmy coś czego nie można zobaczyć gołym okiem, to wszystko dzięki aparaturze powstającej na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego. Zaprezentowana przez nas unikatowa aparatura cieszyła się dużym zainteresowaniem, wyróżniając się na tle innych stoisk.
  • Współpraca naukowa Piknik Naukowy promował współpracę pomiędzy instytucjami naukowymi, uczelniami oraz firmami technologicznymi. Nasze stoisko zwróciło uwagę wielu instytucji zajmujących się popularyzacją nauki. Zostaliśmy zaproszeni przez "Centrum Nauki Leonardo da Vinci" do zorganizowania warsztatów podczas konferencji we wrześniu 2024 roku. Nawiązaliśmy także współpracę z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w zakresie dostarczenia aparatury do detekcji promieniowania kosmicznego oraz z nauczycielami szkół średnich z Warszawy i okolic, którzy wyrazili chęć współpracy.
  • Podsumowanie Udział w tegorocznym Pikniku Naukowym na Stadionie Narodowym przyczynił się do popularyzacji naszego projektu "Kosmos Widziany z Łodzi", inspiracji młodzieży oraz nawiązania cennych współprac. Dzięki temu miasto Łódź, Uniwersytet Łódzki oraz Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej zyskują rozpoznawalność w środowiskach edukacyjnych i naukowych. Nasze stoisko odwiedziło łącznie 500 osób, z czego 60 wyraziło zainteresowanie współpracą. Rozdaliśmy 100 ulotek z informacjami o Wydzaiale i rozpoczętej rekrutacji na rok akademicki 2024/2025. Dodatkowo odpowiadaliśmy na pytania związane z Centrum nauki EC1.

 

Autor: Michał Karbowiak