II ŁÓDZKI PANEL OBYWATELSKI

Godło Polski
II ŁÓDZKI PANEL OBYWATELSKI

FORMUŁA PANELU

Formuła panelu została opracowana w taki sposób, aby:

  • Decyzje były podejmowane bezpośrednio przez mieszkańców.
  • Były one podejmowane w sposób przemyślany i niezależny, na podstawie najlepszych dostępnych informacji.
  • Pełni funkcję edukacyjną, dzięki uczestnictwu w spotkaniach z ekspertami a także podnosi poziom świadomości obywatelskiej, daje poczucie decyzyjności i sprawczości.

PRZEBIEG PANELU

Przebieg panelu dzieli się na dwie podstawowe części:

  • Edukacyjną- podczas spotkań panelistki i paneliści zgłębiają temat panelu oraz jego poszczególne wątki tematyczne, związane z transportem, budownictwem, gospodarką energetyczną, odpadami, etc. Wtedy jest czas na wystąpienia ekspertów i stron, oraz na sesje pytań i odpowiedzi. Ta część procesu jest ogólnodostępna dla wszystkich zainteresowanych, w formie transmisji, nagrań czy materiałów informacyjnych.
  • Deliberacyjną- panelistki i paneliści mają okazję porozmawiać ze sobą i przedyskutować propozycje rekomendacji, ich plusy i minusy. Są w tym wspomagani przez doświadczonych facylitatorów, dzięki czemu dyskusja przebiega w dobrej atmosferze i prowadzi do jak najlepszych rezultatów.

Całość kończy się głosowaniem. Rekomendacje, które zostaną wskazane do realizacji, będą przedłożone Radzie Miejskiej w Łodzi przez Prezydent Miasta Łodzi. Lista przyjętych rekomendacji będzie opublikowana na stronie panelu.

ZESPÓŁ NAUKOWY UŁ

II Łódzki Panel Obywatelski jest realizowany przez Fundację Uniwersytetu Łódzkiego wraz z interdyscyplinarnym zespołem naukowym UŁ, który tworzą:

Zespół naukowy UŁ odpowiedzialny jest za merytoryczną organizację panelu.

Fundację Uniwersytetu Łódzkiego reprezentują: