O PROJEKCIE
Akademia Zrównoważonej Turystyki (AZT) - to projekt realizowany w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Projekt AKADEMIA ZRÓWNOWAŻONEJ TURYSTYKI (AZT) koncentruje się na wspieraniu osób indywidualnych w ich dążeniach do uczestnictwa w turystyce. Ma również na celu wspomaganie przedstawicieli sektora turystycznego, organizacji turystycznych oraz administracji samorządowej w skutecznym ukierunkowywaniu trendów w projektowaniu ofert usług turystycznych. Dodatkowo, projekt dąży do opracowania mechanizmów wypełniających lukę informacyjną między stroną popytową a podażową w turystyce. Szczególny nacisk kładzie na propagowanie idei zrównoważonego rozwoju w turystyce.
Głównym celem projektu jest poznanie opinii różnych odbiorców usług turystycznych, wskazanie interakcji między turystami i sektorem turystycznym oraz implementacja założeń zrównoważonego rozwoju po obu stronach rynku turystycznego (popytowej i podażowej) poprzez funkcjonowanie Akademii Zrównoważonej Turystyki.
Realizacji celu głównego podporządkowano pięć celów szczegółowych jakimi są:
- rozpoznanie potrzeb odbiorców usług turystycznych w Polsce,
- ocena stopnia zadowolenia z aktualnej oferty turystycznej w Polsce,
- określenie szczególnych potrzeb seniorów względem usług turystycznych,
- odniesienie koncepcji zrównoważonego rozwoju do usług turystycznych,
- dotarcie do wybranych interesariuszy z rekomendacjami wypracowanymi przez Akademię Zrównoważonej Turystyki.
Te szeroko zakrojone cele wynikają z zaobserwowanych luk w badaniach związanych turystyką, takich jak: niewielka liczba badań nad potrzebami turystycznymi różnych grup demograficznych z uwzględnieniem zmieniających się uwarunkowań wynikających ze starzenia się polskiego społeczeństwa, niedostateczna informacja, głównie dla konsumenta usług turystycznych, o reakcjach sektora turystycznego na te trendy.
Prowadzone badania wskazują również na występowanie luki w informowaniu o konieczności wprowadzania ukierunkowanych na zrównoważony rozwój zmian w życiu codziennym i zachowaniu podjętych w tym aspekcie aktywności w trakcie turystyki. Informacja płynąca z sektora turystycznego dla konsumenta usług turystycznych jest uboga.
Pierwszym zadaniem badawczym będzie przeprowadzenie badania kwestionariuszowego wśród dorosłych polskich turystów oraz turystów przyjeżdżających z krajów Unii Europejskiej do Polski. Będą również przeprowadzone panele dyskusyjne z seniorami. W trakcie ostatniego panelu seniorom będą zaprezentowane wyniki uzyskane z prowadzonych badań, tak by skonfrontować otrzymane wyniki z ich opiniami.
Kolejnym zadaniem w ramach projektu Akademii Zrównoważonej Turystyki jest organizacja Forum Ekspertów, które umożliwi integrację środowiska naukowego z podmiotami gospodarczymi, organizacjami turystycznymi i administracji samorządowej. Założeniem funkcjonowania Forum Ekspertów jest wymiana poglądów i wypracowanie wskazówek dla rozwoju sektora turystycznego w Polsce oraz implementacja rozwiązań służących społecznościom lokalnym i regionalnym.
W ramach projektu planowane są również działania odnoszące się do solidarności międzypokoleniowej w usługach turystycznych. Narzędziem realizacji tych działań będą spotkania w szkołach, których celem będzie uwrażliwienie młodych osób na kwestie związane ze zrównoważoną turystyką i uświadomienie różnic występujących pomiędzy odbiorcami oferty turystycznej.
Wyniki badań naukowych, obejmujące wnioskowanie na podstawie zebranych we wszystkich badaniach danych, będą zaprezentowane w monografii naukowej i artykułach naukowych opublikowanych w uznanych wydawnictwach międzynarodowych, a projekt AZT łączy wiele aspektów z dziedziny zrównoważonej turystyki oraz jest przyczynkiem do wielopłaszczyznowej współpracy pomiędzy nauką, gospodarką a jednostkami administracji publicznej.

ZESPÓŁ
Projekt Akademia Zrównoważonej Turystyki jest realizowany przez Fundację Uniwersytetu Łódzkiego wraz z interdyscyplinarnym zespołem z Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w składzie:
-
dr hab. Elżbieta Roszko-Wójtowicz, prof. UŁ, Katedra Statystyki Ekonomicznej i Społecznej, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
- dr hab. Maria Grzelak, prof. UŁ, Katedra Statystyki Ekonomicznej i Społecznej, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
- dr hab. Agnieszka Stanimir, prof. UEW, Katedra Ekonometrii i Badań Operacyjnych, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
- dr Klaudia Przybysz, Katedra Ekonometrii i Badań Operacyjnych, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Zespół naukowy UŁ odpowiedzialny jest za merytoryczną organizację panelu.
Fundację Uniwersytetu Łódzkiego reprezentują:
- dr Dariusz Koperczak - Prezes Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego
- Maria Głowacka