O PROJEKCIE
PROJEKT MA NA CELU PROMOCJĘ WSPÓŁCZESNEJ FIZYKI, SZCZEGÓLNIE WŚRÓD UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH ZAINTERESOWANYCH PODJĘCIEM STUDIÓW NA KIERUNKACH PRZYRODNICZYCH, NAUCZYCIELI I WSZYSTKICH ZAJMUJĄCYCH SIĘ UPOWSZECHNIANIEM EDUKACJI STEAM WŚRÓD MŁODZIEŻY.
Fizyka uważana jest przez uczniów szkół średnich za przedmiot trudny i nudny. Jest to wynikiem skostniałej edukacji szkolnej, która nie nadąża za rozwojem nowoczesnych technologii. W ramach realizowanego już przez Fundację projektu „Kosmos widziany z Łodzi II” w ramach programu MEiN, w szkołach średnich z Łodzi i woj. łódzkiego zostały stworzone zespoły uczniów, którzy pod okiem pracowników Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ zbudowali stacje do wykrywania promieniowania kosmicznego i prowadzą jego pomisty. Realizacja projektu ma służyć nauczycielom w rozszerzeniu i pogłębieniu programu nauczania fizyki współczesnej i ma dawać szansę młodym ludziom na zrozumienie metod i zagadnień współczesnej nauki, a w szczególności fizyki i astrofizyki.
Projekt Kosmiczna Łódź, realizowany w ramach programu ŁÓDŹ AKADEMICKA - NAUKOWA, KREATYWNA I WIELOKULTUROWA 2024, dofinansowanego ze środkow Miasta Łodzi przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS ma zachęcić uczniów szkół średnich do zainteresowania się fizyką i ewentualnego podjęcia studiów na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ poprzez rozszerzenie projektu samą Łódź:
► przeprowadzenie wykładów dotyczących promieniowania kosmicznego i projektu Kosmiczna Łódź w 5 szkołach średnich w województwie łódzkim od czerwca do paździenika 2024;
► prezentacja projektu na Spotkaniu klubu demonstrantów fizyki we Wrocławiu i przeprowadzenie warsztatów dla nauczycieli w czerwcu 2024;
► udział i prezentacja projektu w Pikniku Naukowym w Warszawie w czerwcu 2024;
► Udział w Pikniku Naukowym Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej na przełomie maja i czerwca 2024;
► Udział w międzynarodowej konferencji - 28th European Cosmic Ray Symposium, Hvar w Chorwacji we wrześniu 2024;
► zwieńczeniem projektu będzie przyjazd do Łodzi uczestników ze szkól średnich, w których przeprowadzony wykłady.
poza oczywistymi celami propagowania wiedzy realizacja powyższych działań spowoduje, że projekt, będzie odbierany w coraz większym stopniu jako przedsięwzięcie i miejsce o istotnym znaczeniu nie tylko czysto naukowym, ale i ogólnospołecznym, a miasto i Uniwersytet Łódzki jako miejsca rozwoju nowoczesnej nauki.
Projekt stanowi część dużego przedsięwzięcia naukowego, współpracy CREDO (Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory) stworzonej i kierowanej przez Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, w skład której wchodzą naukowcy z ponad 20 krajów.
Fakt, że projekt był prezetnowany na wielu spotkaniach, seminariach i konferencjach, w tym międzynarodowych, sprawiło, że miasto Łódź, Uniwersytetu Łódzki i Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej są rozpoznawalne w środowiskach edukatorów i fizyków, w środowisku edukacyjnym i naukowym a także trafia do szerokiej publiczności.
Dzięki realizacji projektu ta działalność będzie instensyfikowana, podnosząc prestiż samych badań które są prowadzone, ale i instytucji weń zaangażowanych, i przyczniając się do zainteresowania studiowaniem na Uniwersytecie Łódzkim wśród uczniów uczestniczących już aktywnie w projekcie, jak i ich otoczenia, kolegów w szkołach, w których planowana jest instalacja kolejnych stacji pomiarowych. Do tego samego celu ma prowadzić prezentacja projektu na piknikach naukowych i festiwalach nauki nie tylko w Łodzi.