Obecnie w projekcie zaangażowane są następujące licea ogólnokształcące VIII LO im. A. Asnyka w Łodzi, Samorządowe Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta w Zgierzu, XXXI LO im. L. Zamenhofa w Łodzi , Salezjańskie LO w Łodzi, LO im. M. Konopnickiej w Poddębicach, XXIX LO im. Janka Bytnara "Rudego" w Łodzi, I LO im. S. Żeromskiego w Ozorkowie. Ilość osób regularnie biorących udział w zajęciach warsztatowych sięga 100.
Ze względu na praktyczny charakter projektu "Kosmos widziany z Łodzi II" dla jego realizacji, została podporządkowana struktura cyklu zajęć oraz formy. Prowadzone działania w ramach projektu zostały podzielone na akcje, które wzajemnie się przeplatają. Przyjęliśmy, że zajęcia warsztaty dla uczniów szkół biorących udział w projekcie, będą odbywały się na WFiIS UŁ dwa razy w tygodniu. Został ustalony harmonogram wizyt dla uczestników z każdej szkoły.
Każdy etap wykonanych prac przez uczniów był przekazywany kolejnym. W ten sposób zachowujemy ciągłość w budowaniu różnych podzespołów do stacji. Dla urozmaicenia spotkań organizatorzy nawiązali współpracę z Polskim Towarzystwem Fizycznym i Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii. Oba Towarzystwa wspierają projekt swoim doświadczeniem oraz wykładami, których tematyka dopasowana jest do potrzeb projektu i wieku uczestników. Sposób przekazywania im wiedzy wzorowany jest na schematach akademickich - połączenie wykładów z ćwiczeniami i laboratoriami. Wykłady prowadzone są przez prof. T. Wibiga osobę o ogromnym doświadczeniu w dziedzinie promieniowania kosmicznego, fizyki wysokich energii i fizyki cząstek elementarnych. W ramach projektu do tej pory wygłoszono wykłady o tematyce wprowadzającej do promieniowania kosmicznego sposobów wyznaczania ich ważnych parametrów.
W ramach realizacji Projektu przewidzieliśmy również wizyty w szkołach na terenie całej Polski z cyklem wykładów, których tematyka dotyczy podstaw promieniowania kosmicznego, eksperymentów kosmicznych budowane w Łodzi i eksperymentów możliwych do eksperymenty do wykonania przy użyciu stacji. Rozpoczęcie warsztatów zostało zaplanowane od 9-miesiąca realizacji projektu, jednak zważywszy na duże zainteresowanie młodzieży, warsztaty są realizowane już od drugiego miesiąca działania projektu. Wcześniejsze ich rozpoczęcie pozwoliło na dokładniejsze zapoznanie się z budowa podzespołów i ich rolą w stacji do detekcji promieniowania kosmicznego.
A za miesiąc konie roku szkolnego i czas na podsumowanie tegorocznych działań.