Kosmos widziany z Łodzi 2 nabiera rozpędu

W związku z faktem, że Kosmos widziany z Łodzi 2 to kolejna – już druga edycja projektu - już na starcie otrzymaliśmy zgłoszenia uczniów z szkół średnich z Łodzi i okolic. Dysponując już zbudowaną infrastrukturą w postaci laboratorium kosmicznego zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie części warsztatowej na której uczestnicy od podstaw poznają budowę stacji promieniowania kosmicznego i samodzielnie ją budują i składają. Doświadczenia jakie zbierają organizatorzy przy pracy z uczestnikami pozwolą w przyszłości zaplanować półprodukty i elementy do wykonania przez uczestników tak aby można było złożyć w pełni działającą stację w czasie całodniowych warsztatów. Tak przygotowane spotkania na Wydziale Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego pozwolą na udział w projekcie szkołom z każdego zakątka naszego kraju.

Wykorzystując od samego początku projektu potencjał, jakim dysponowaliśmy, w postaci uczniów zdecydowaliśmy się na zbudowanie i wysłanie jednego egzemplarza do Finlandii i Tajlandii. Dostarczone dane ze stacji umieszczonych w różnych częściach globu zostaną poddane wspólnej analizie z młodzieżą. Autorzy projektu liczą na wspólną publikację naukową. Podejmowane przez nas działania mocno angażują młodzież i na każdych warsztatach mamy pełne sale. Rozwijana współpraca w dziedzinie promieniowania kosmicznego z Finlandią i Tajlandią nadaje projektowi charakter międzynarodowy.

Przyjęta forma warsztatów, na których budowane są przez uczestników detektory oraz prowadzone eksperymenty przy ich użyciu rozpoczęła się w drugi miesiącu projektu i będzie realizowana do końca projektu.