Prezentacja projektu i przeprowadzenie warsztatów dla nauczycieli na Spotkaniu Klubu Demonstrantów Fizyki we Wrocławiu.

XXIV Spotkanie Ogólnopolskiego Klub Demonstratorów Fizyki to konferencja akademickich środowisk, związanych z dydaktyką nauk przyrodniczych i ścisłych. Głównym założeniem konferencji jest rozwój narzędzi dla nowoczesnej dydaktyki nauk przyrodniczych, eksperymentu dydaktycznego oraz wymiana doświadczeń. Spotkania to również czas na prezentację najnowszych projektów dydaktycznych oraz nowych rozwiązań opracowanych i realizowanych w poszczególnych uczelniach. W konferencji biorą udział przedstawiciele lokalnych środowisk szkolnych i nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, oraz instytucji związanych z dydaktyką i upowszechnianiem nauki.
Dlatego uznaliśmy że SOKDF będzie doskonałym miejscem na przeprowadzenie warsztatów i zaprezentowanie rezultatów prac prowadzonych nad budową aparatury pomiarowej służącej do wykrywania Wielkich Pęków Atmosferycznych docierających do powierzchni Ziemi . Aparatura powstaje w ramach projektu „Kosmos widziany z Łodzi 2”, finansowanego w z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II. Projekt na cele promocyjne i informacyjne otrzymał dofinansowanie w ramach programu Zadanie publiczne ŁÓDŹ AKADEMICKA naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2024/2025, który jest finansowany z budżetu Miasta Łodzi.
Nasze rozwiązanie, to propozycja dla uczniów szkół średnich i osób zainteresowanych badaniami naukowymi prowadzonymi przez społeczeństwo we współpracy z naukowcami. Jego celem jest dostarczenie taniej i intuicyjnej w obsłudze aparatury do detekcji i analizy promieniowania kosmicznego oraz efektów, jakie wywołuje ono, docierając do ziemskiej atmosfery. To również narzędzie dla nauczycieli, które pozwala na nauczanie fizyki w sposób empiryczny, dając możliwość przeprowadzenia doświadczeń wprowadzających w świat współczesnej fizyki cząstek i wysokich energii.
Prezentacja rezultatów prac prowadzonych przez pracowników Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ we współpracy ze studentami i uczniami szkół średnich nad powstająca aparaturą powodują że miasto Łódź, Uniwersytet Łódzki oraz Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej zyskują rozpoznawalność w całej Polsce w środowiskach edukacyjnych i naukowych jako miejsca rozwoju nowoczesnej nauki i przyszłych studiów.