Już po raz drugi Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało środki na realizację projektu Kosmos widziany z Łodzi doceniając jego niebagatelny wpływ na zainteresowanie młodych ludzi nauką, a w szczególności fizyką.
27 września 2023 została podpisana z Ministerstwem umowa na realizację Projektu i mogliśmy ruszyć z jego realizacją, a tak naprawdę kontynuować działania rozpoczęte w projekcie Kosmos widziany w Łodzi w roku 2022.
Organizatorzy przyjęli, że na Wydziale Fizyki i Informatyki dla uczestników projektu będą odbywały się od października 2023r., dwa razy w tygodniu warsztaty, na których będą budowali i testowali stacje do detekcji promieniowania kosmicznego. Uczestnicy warsztatów będą brali również udział w eksperymentach przeprowadzanych przy użyciu stacji. Doświadczenie, jakiego nabiorą pozwali na powtórzenie eksperymentów w ich społeczności szkolnej. Do współpracy organizatorzy zaprosiliśmy Polskie Towarzystwo Fizyczne o Łódź, którego zadaniem jest przeprowadzenie na WFiIS UŁ dla uczestników projektu Kosmos widziany z Łodzi 2, warsztatów: 20-th International Masterclasses: Hands on CERN, z detektorów umieszczonych w CERNIE (warsztaty planowane są na luty 2024).
Całodniowe warsztaty będą połączone z konferencją z Cernem oraz krajami biorącymi udział w warsztatach tego dnia. W ramach przygotowań do warsztatów odbędą się dwa szkolenia przeprowadzone przez pracowników NCBJ dla studentów WFiIS UŁ, na których zapoznają się oni z oprogramowaniem do identyfikacji cząstek.
Rośnie też liczna szkół przystępujących do naszego projektu. W związku z realizacją kolejnej edycji projektu już na starcie otrzymaliśmy zgłoszenia uczniów z szkół średnich z Łodzi i okolic. Dysponując już zbudowaną infrastrukturą w postaci laboratorium kosmicznego zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie części warsztatowej na której uczestnicy od podstaw poznają budowę stacji promieniowania kosmicznego i samodzielnie ją budują i składają. Doświadczenia jakie zbierają organizatorzy przy pracy z uczestnikami pozwolą w przyszłości zaplanować półprodukty i elementy do wykonania przez uczestników tak aby można było złożyć w pełni działającą stację w czasie całodniowych warsztatów. Tak przygotowane spotkania na Wydziale Fizyki i Informatyki pozwolą na udział w projekcie szkołom z każdego zakątka naszego kraju.