Sprawozdanie z udział w Pikniku Naukowym Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.

Tegoroczny Piknik Naukowy Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej odbył się 29 maja 2024 r. pod hasłem „Tajemnice światła: od gwiazd do światłowodów”. Podczas wydarzenia odbyły się interesujące wykłady prowadzone przez naszych wybitnych naukowców. A to wszystko w przyjaznej atmosferze piknikowej, której towarzyszyły obserwacje słońca i warsztaty astrograficzne zorganizowane przez grupę Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z Warszawy. W programie wydarzenia znalazły się takie wykłady:

Ponadto Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) przygotował dla uczestników pikniku niezwykłe pokazy astronomiczne! Podczas Pikniku był prezentowany projekt Kosmiczna Łódź z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii, finansowany w ramach programu Łódź akademicka - naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2024/2025 Miasta Łodzi. Podczas wydarzenia mieliśmy okazję obserwować tarczę Słońca za pomocą specjalnych teleskopów wyposażonych w filtry H-alfa, które umożliwią nam nawet obserwację online protuberancji i plam na jego powierzchni. Równolegle odbywały się warsztaty astrofotograficzne, gdzie można było podziwiać najlepsze zdjęcia obiektów astronomicznych i głębokiego nieba wykonane przez członków PTMA. Nie zabraknie też możliwości nauki podstaw astrofotografii prowadzonej przez popularyzatorów z PTMA. To niezwykła okazja, aby zgłębić tajniki światła w towarzystwie ekspertów i pasjonatów nauki!

Cel

Popularyzacja Nauki. Piknik Naukowy miał celu przybliżenie nauki szerokiej publiczności, aby zrozumienie zagadnień naukowych realizowanych w ramach projektu „Kosmos Widziany z Łodzi 2” nie było zarezerwowane tylko dla specjalistów, ale dostępne dla wszystkich, bez względu na wiek czy poziom wykształcenia.

Edukacja. Poprzez interaktywne pokazy, warsztaty i wykłady, organizatorzy starają się przekazywać wiedzę w sposób przystępny i interesujący. Ma to na celu pobudzanie ciekawości i zachęcanie do nauki oraz odkrywania nowych dziedzin.

Inspiracja. Piknik Naukowy ma inspirować młodych ludzi do rozwijania swoich zainteresowań naukowych. Przykłady osiągnięć naukowców, studentów i uczniów szkół średnich zaangażowanych w projekt „Kosmos widziany z Łodzi 2” oraz fascynujące eksperymenty i możliwość bezpośredniego kontaktu z nauką mogą zachęcić uczestników do podjęcia studiów w dziedzinach nauk ścisłych i technicznych na Wydziale Fizyki i informatyki Stosowanej UŁ.


Integracja Społeczności. Wydarzenie ma również na celu integrację społeczności lokalnej. Piknik to doskonała okazja do spotkania się ludzi o podobnych zainteresowaniach, wymiany doświadczeń oraz wspólnego spędzenia czasu w inspirującym środowisku. To pokazanie Łodzi jako miasta nowoczesnego wielokulturowego. Promocja Wydziału i Instytucji Naukowych. Piknik jest również doskonałą okazją do promowania Wydziału oraz instytucji naukowych organizujących wydarzenie. Dzięki temu zwiększa się świadomość na temat ich działalności i osiągnięć, co może przyciągnąć nowych studentów, badaczy i sponsorów. Podsumowanie Wydarzenie w naszej ocenie opartej na rozmowach z uczestnikami zwiększa świadomość społeczną na temat roli nauki w codziennym życiu. Poprzez prezentację praktycznych zastosowań badań naukowych realizowanych na WFIIS UŁ, uczestnicy mogą lepiej zrozumieć, jak nauka wpływa na ich życie i jakie ma znaczenie dla przyszłości. Organizowanie Pikniku Naukowego to wieloaspektowe przedsięwzięcie, które łączy w sobie edukację, zabawę i inspirację, przynosząc korzyści zarówno uczestnikom, jak i organizatorom.

Nasze wydarzenie przyciąga szkoły nie tylko z Łodzi ale z całego woj. Łódzkiego, łączna ilość uczestników to 358 osób.

Autor: Michał Karbowiak